Bugün öğle yemeğinde ortak tercihimiz Bafra Pide’ydi. 12 Eylül 2003’te Hürriyet CUMA’da çıkan Türkiye’nin en iyi 10 pidecisi adlı yazıda birinci seçilen (daha doğrusu iki birinciden biri olan) mekanın Esentepe şubesi.

Kıymalı pide, tereyağı ve ayranSeçimim kıymalı pideden yanaydı, Burak kıymalı-kavurmalı tercih etti. Kızlar ise peynirli, patatesli ve kıymalı pidelerden karışık seçimler yaptılar. Diğer şubelerinde durum nedir bilmiyorum ancak burada lezzet hiç de birinciye yakışır durumda değildi. Hamurun dengesiz pişmiş kısımları ve içindeki çok soğanlı kıymanın yetersizliği can sıkıcıydı. Garsondan istediğim tereyağı Doğu Karadeniz yağlarının lezzetinden uzak, içecekler arasında yayık ayranı bulunmaması da bir eksiklik.

Gayrettepe ve çevresinde, özellikle Kasap Sokak’ta çalışanlar için değişik bir öğle yemeği alternatifi olabilir fakat özellikle pide için gidilecek bir yer değil. Anlaşılan Coşkun Usta 2003’ten bu yana fazlasıyla cepten yemiş görünüyor.

http://www.bafrapide.com/


Ek Görüşler – Burak

Bafra Pide’deki görevli arkadaşlar, asıl üç pideyi denememizi söylediler. Bunlar kıymalı, kavurmalı ve peynirli, kapalı olanlar. Murat’ın belirttiği gibi, ben iki farklı çeşit denemek için kıymalı-kavurmalı kombo ısmarladım. Kıymalısı biraz yavan geldi, kavurmalısı ise güzel olmakla beraber biraz kuru buldum. Pidelerin bazı parçalarının sert, bazı parçalarının yumuşak olması ise; hepsinde neden benzer bir ortak kıvam olmadığı konusunda kafamı karıştırdı.

Ayrıca peynirliden de tatma fırsatım oldu. Ben üç çeşit içinde en çok peynirliyi beğendim. Trabzon peynirinden yapılma bir pide ve bence tuzu yerinde. Üzerine kızartmak için hafif yumurta sürülmüş. Ağıza fazla yumurta tadı gelmemesi isabet olmuş. Görevli arkadaşlar malzemelerin merkezden, merkeze ise Bafra’dan geldiğini belirttiler. Eğer böyle ise, peynirin dışında diğer yerel malzemelerden de daha iyi bir performans beklemek hakkımız diye düşünüyorum.

Bafra’nın orijinal kapalı pidelerinde farkettiğim bir olumsuzluk var. Hamur/içerik oranında bir gariplik var. Aslında malzemesi az konulmuş demek değil bu, daha çok içindeki malzemeye göre sanki hamur miktarı fazla gibi geldi bana. Ağzıma kıymadan, kavurmadan çok hamur geldi diyebilirim. Peynirli pide için bu durum sözkonusu değil, peynir tadı gayet baskın alınabiliyor. Daha önce başka yerlerde denediğim, klasik geniş ve kabarık Karadeniz pidelerini tercih ediyorum gibi gözüküyor.

Reklamlar