İş günlerinde saatler 12’ye birkaç dakika kala şirket içi mesajlaşmalar başlar: “bugün nerede yiyeceğiz?” Perşembe günü de bu soruya cevap ararken bir süre önce broşürlerini aldığımız Retro Burger’e gitmeye karar verdik. Retro Burger Gayrettepe’de, Migros ve komşufırın’ın arasında hizmet vermeye başlamış yeni bir hamburgerci. Bulunduğu binanın avlusu etrafındaki bodur yeşillikler sayesinde kendinizi küçük bir bahçe içindeymiş gibi hissedebileceğiniz, beyaz lake masaların ortama ferahlık kattığı bir yer. Mekanın içindeki duvarlara resmedilen Charles Chaplin, Marilyn Monroe ve VW Kafer illüstrasyonları her retro çalışmada görmeye alışık olduğumuz türden sevimli.

Ses mecmuası, ses dergisiRetro’da menüler Ses mecmualarının içinde geliyor. Siparişleri verdikten sonra eski magazin sayfalarını karıştırmak, bugün orta yaşın oldukça üstünde hatta hayata veda etmiş olan birçok ünlünün sansasyonel haberlerini okumak oldukça keyifli. Burgerden önce küçük hasır sepetlerin içinde patates kızartmaları geliyor. Kızartmaya ketçap, mayonez ve hardalın yanı sıra relish, barbekü ve acı sos ile sarımsaklı mayonez, ballı hardal ve retro soslardan istedikleriniz eşlik ediyor. Sosların tamamı ücretsiz. Relish ve retro sos özellikle denenmesi gerekenlerden.

Patates kızartması, sarımsaklı mayonez, ballı hardal, retro sos, relish sos, Coca Cola Zero, Ses dergisiOldukça çıtır kızarmış ve fazla yağ çekmemiş patatesleri atıştırırken burgerler de masaya teşrif ediyor. Burgerlerin tamamı lezzeti briyoş ekmeğine benzeyen yumuşacık ekmeklerle yapılıyor. Mekanda yedi çeşit burger sunuluyor. Kırmızı et tüketmek istemeyenler için hellim, somon ve tavukla hazırlanan üç değişik çeşit mevcut. Sığır etiyle hazırlananlarda ise 100 gramlık bir ve 150 gramlık üç çeşit burger var. Tahmin edeceğiniz üzerine denediğim hamburgerler 150 gram sığır etinden yapılmış olanlar: Teksas, Joker ve Hulk. Hamburger, sığr eti, köfte, ekmek, marul, mayonezHulk, Retro’nun spesiyal burgeri. İçinde 150 gram sığır etinden yapılmış köfte, mortadella, çedar, mantar, beyaz soğan, turşu, domates, marul, mayonez ve ballı hardal var. Benim spesiyalim ise Joker. İçinde yine 150 gramlık köfte ile çedar, soğan, domates, marul, turşu, mayonez ve ballı hardal bulunuyor. Teksas ise en sadesi; köfteye ilaveten soğan, domates, marul, turşu, mayonez ve ballı hardal içeriyor. Burgerlerle yetinmezseniz “Isınma Turları” adı altında atıştırmalıklar mevcut. Kızarmış mozzarella çubukları, soğan halkaları, patates kroket ve sosis sepeti, okyanus lokumu, retro patates ve patates tava gibi kızarmış yiyecekler daha fazla kalori almanıza yardımcı olan lezzetler olarak iş başındalar. Donut ve çikolatalı kek de tatlılar arasında bulunuyor.

Retro Burger, zincir fast-food dükkanlarının iğrenç hamburgerleriyle kıyaslanmayacak kadar güzel lezzetler sunan küçük ve samimi bir işletme. Üstelik fiyatları da oldukça hesaplı, örnekse; menü fiyatları 10-14 lira arasında değişiyor. Retro Burger Yıldız Posta Caddesi numara 32’de.

http://www.retroburger.com.tr/

Reklamlar