Mehmet Öz’e uygulanan kolonoskopi sonucu kendisinde kolon kanseri şüphesi doğmuş. Bu durum öğütlediği beslenme biçimini tümden reddetme sebebi olmamalı ancak uzun bir ömür umuduyla “gerçek” lezzetleri ıskalamak, zararlı diye nitelendirilen birçok şeyden -dozunda olmaları koşuluyla- kaçınmak da doğru değil. Yaşam sağlıklı beslenip geçireceğimiz toplam süreyi uzatma gayesiyle tüketilen bir olgu değil. Yaşam; doğumdan ölüme dek geçen zamanda aldığımız keyiflerin yekünü.

Geçen zamanda mutlu olduğumuz anlar, mutsuz olduklarımızla kıyas kabul etmeyecek kadar az. Ve modern dünya bu durumu insanların lehine çevirmeye çalışmak yerine onu bir kalıba sokup şekillendirmeye çalışıyor. Her gün daha fazla yaşamamızı sağlayacak bir besin ya da bir tedavi şekli ortaya çıkıyor. Her yeni öğüt insanı fiziksel açıdan biraz daha dayanıklı yapıyor fakat bir o kadar da keyifsizleştiriyor. İnsan bu tablonun mevcut şekliyle kendisine hayvansal yağlar tüketmekten daha fazla zarar veriyor.

Kısacası; saldım çayıra teslimiyetçiliyle uzun bir ömür isteği arasında dengeli bir ilişki kurmak, keyifli bir yaşamın ilk basamağını oluşturuyor.

(Doktor Öz’e acil şifa dileklerimle).

*

Reklamlar